vulvodynia.pl
strona główna / zaloguj się lub zarejestruj

Mięśnie dna miednicy

wstęp forum Główne Mięśnie dna miednicy

Otagowane: ,

Przeglądasz 1 wpis (z 1 w sumie)
 • Autor
  Wpisy
 • #1054
  Agnieszka
  Participant

  Ostatnio wiele wpisów na forum dotyczy różnych form rozluźniania i usprawniania mięśni dna miednicy. Pośród międzynarodowych stowarzyszeń bardzo dużo uwagi poświęca się temu, że mięśnie te pełnią bardzo ważną funkcję w leczeniu vulvodynii . (Jako pierwotna przyczyna powstania v u niektórych, u innych – jako naturalna konsekwencja bólu – tzn zaciskanie mięśni pod wpływem bólu nie pozwala przepływać krwi swobodnie, co osłabia nerwy, przyczynia się do infekcji – i koło się zamyka). W Polsce ostatnio – jak piszecie – pojawiają się na szczęście specjaliści w tej dziedzinie.

  Dla osób, które nie mają możliwości skorzystania z takiej pomocy bardzo polecam książkę fizjoterapeutki Amy Stein pt. Heal Pelvic Pain. Znam wiele kobiet, którym ten program ćwiczeń, masaży (które wykonuje się samej), diety i technik rozluźniających bardzo pomógł. Książka niestety jest tylko po angielsku. Można też obejrzeć krótki filmik prezentujący niektóre ćwiczenia:

  http://www.mefeedia.com/watch/21614102

  Tutaj Jest jej wykład na temat leczenia fizjoteraputycznego podczas konferencji nt. endometriozy – oczywiście jest to inna choroba niż vulvodynia, ale ten wykład dobrze pokazuje jej holistyczne podejście do procesu leczenia w przypadku przewlekłych zespołów bólowych dna miednicy (mówi nie tylko o endometriozie):

  http://www.youtube.com/watch?v=9eLzG_xdb8M

Przeglądasz 1 wpis (z 1 w sumie)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.

Ostatnia modyfikacja: 29 sierpnia 2013