fakty o vulvodynii
Poniższe informacje zostały zredagowane pod kątem ich wykorzystania w mediach.
czym jest vulvodynia?
„Jest to chroniczny ból czy dyskomfort, charakteryzujący się uczuciem palenia, kłucia czy podrażnienia w genitaliach żeńskich w takich przypadkach, kiedy nie występuje żadna infekcja czy choroba skóry vulvy [sromu] czy pochwy powodująca te objawy. Najczęściej występuje odczucie palącego bólu, jednak rodzaj i nasilenie objawów są bardzo zindywidualizowane. Ból może być stały lub nie, zlokalizowany albo rozprzestrzeniony.”
źródło: The International Society for the Study of Vulvovaginal Disease
jak wiele kobiet cierpi na vulvodynię?
Wyniki szeregu badań (m.in. harvardzkich, przeprowadzonych przez B. Harlowa i E. Stewart) wskazują, że w USA na vulvodynię choruje kilka procent populacji kobiet. Badania takie nie były dotychczas przeprowadzane w Polsce. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia vulvodyni dotyczy kobiet między 18 a 25 rokiem życia, a najmniejsze – po 35 roku.
ból i cierpienie
Ból w wielu przypadkach jest tak intensywny i długotrwały, że uniemożliwia prowadzenie normalnego życia, ma ogromny wpływ na psychikę kobiety i jej relacje z innymi ludźmi. Kobiety dotknięte vulvodynią mają często poważne problemy w pracy zawodowej oraz w wykonywaniu czynności życia codziennego. Wiele kobiet z powodu bólu całkowicie zaprzestaje prowadzenia życia seksualnego.
przyczyny, diagnoza i lecznie
Przyczyny vulvodynii nadal nie są znane, najnowsze badania wskazują, że mogą one być złożone i dotyczyć uszkodzenia nerwów, czynników genetycznych lub/oraz zbyt dużej gęstości zakończeń nerwowych prowadzącej do nadwrażliwości skóry.
Części chorych kobiet nie zostaje postawiona diagnoza nawet po wieloletnich poszukiwaniach i wizytach u szeregu lekarzy. Nawet w USA, gdzie choroba jest lepiej rozpoznawana niż w Polsce, 40% kobiet pozostaje bez właściwej diagnozy po wizytach u trzech różnych specjalistów.
Diagnoza stawiana jest po wyeliminowaniu innych możliwych przyczyn bólu, kiedy trwa on przynajmniej 3 miesiące.
Leczenie vulvodynii jest leczeniem objawowym. Wśród stosowanych na świecie metod znajdują się: leczenie farmakologiczne, chirurgiczne, fizjoterapia i dieta. Korzystny wpływ w radzeniu sobie z wtórnymi skutkami choroby ma często wsparcie psychologiczne lub seksuologiczne.
cytataty
„W kontaktach z innymi zwykle czuję, że obecne są trzy strony: ja, druga osoba i mój ból. Mogę go próbować ignorować, ale przecież on i tak cały czas daje mi o sobie znać”.
Kobieta chorująca na vulvodynię właściwą
„Moja seksualność oznacza dla mnie przede wszystkim problemy. Staram się o tym jak najmniej myśleć. Wiem, że gdzieś głęboko pewnie jest całe morze skrywanego smutku i wściekłości… Seks to ostatnia rzecz, jaka mi się kojarzy z przyjemnością”.
Kobieta cierpiąca na vestibulodynię