vulvodynia.pl
strona główna / zaloguj się lub zarejestruj

Mikołaj

Odpowiedzi forum utworzone

Przeglądasz 25 wpisów - 1 do 25 (z 45 w sumie)
 • Autor
  Wpisy
 • w odpowiedzi na: Krótka ankieta o vulvodynii #2207
  Mikołaj
  Participant

  Trzydzieści sześć osób. Pozdrawiam. M

  w odpowiedzi na: Prosba o pomoc #2331
  Mikołaj
  Participant

  “Rozumiem, że pytania dotyczące seksualności wywołują negatywne emocje, natomiast seksualność niewątpliwie jest elementem sytuacji psychologicznej”

  Iza nie napisała, że pytania o seksualność wywołują w niej negatywne emocje, tylko, że to samo pytanie powtarzane jest ad nauseam nadużywając cierpliwość i dobrą wolę respondentek.

  w odpowiedzi na: Prosba o pomoc #2329
  Mikołaj
  Participant

  Hahahaha! :)

  w odpowiedzi na: Szok #2188
  Mikołaj
  Participant

  Powodzenia!

  w odpowiedzi na: Dlaczego neurolog? #2108
  Mikołaj
  Participant

  O neuralgii nerwu sromowego mówią w wywiadach dr Ines Ehmer i dr Robert Echenberg. Jest to jedna z koncepcji, a ponieważ dotyczy nerwów odpowiednim specjalistą jest neurolog. Jest też wątek na ten temat na forum, pt. Uszkodzenie końcówek nerwów sromowych.

  w odpowiedzi na: Przywitaj się!!:) #1354
  Mikołaj
  Participant

  Witaj Kika. Zadaj to pytanie proszę w nowym wątku, pod tytułem np.: “Przebieg ciąży przy vestibulodynii” czy coś takiego. Wtedy masz większe szanse, że ktoś Ci odpowie, a później łatwiej znaleźć taki wątek innym. Pozdrawiam!

  w odpowiedzi na: Vulvodynia a medycyna niekonwencjonalna #2086
  Mikołaj
  Participant

  Myślę, że to oskarżanie kogoś, że źle o siebie dba, że nieodpowiednio się leczy albo nie przykłada wystarczającej staranności, itp. jest wyjątkowo raniące.

  Może zbyt mocno w pierwszej wiadomości to napisałem — w końcu różne rzeczy mogą pomagać, nawet bardzo przedziwne. Natomiast jestem przeciwny praktykom wykorzystywania trudnej sytuacji osoby chorej jako sposobu zarabiania, wiedząc, że to nie pomaga.

  Oczywiście wiem, że Ty nie namawiasz, tylko szukasz sposobów leczenia. Pozdrawiam, M

  w odpowiedzi na: Vulvodynia a medycyna niekonwencjonalna #2084
  Mikołaj
  Participant

  Vulvodynia jest już trochę znaną chorobą. Istnieje kilka konkurujących koncepcji medycznych, które mówią o jej przyczynach. Nie ma wśród nich zaburzeń przyswajania mikroelementów.

  Natomiast jeśli z jakiegoś powodu ktoś chce sobie zrobić “badania pierwiastkowe z włosów” wiedząc, że “chwyta się brzytwy”, takiej akurat, to czemu nie?

  w odpowiedzi na: Może coś więcej nas łączy? Cechy wspólne #2055
  Mikołaj
  Participant

  Coś podobnego (po angielsku) próbuje robić http://curetogether.com/ gdzie można się zapisać i sprawdzić, jakie inne dolegliwości statystycznie towarzyszą np. vulvodynii.

  w odpowiedzi na: Testosteron #2066
  Mikołaj
  Participant

  Kat, zerknij na Pubmedzie i jeśli znajdziesz tam coś na temat, to prześlij mi link. Jestem subskrybentem kilku periodyków medycznych i może akurat to tam będzie (wtedy Ci prześlę).

  w odpowiedzi na: Nie dezinformujcie innych! #1998
  Mikołaj
  Participant

  @Patri: nareszcie ktoś to powiedział! Twój głos to głos, który jest dość częsty a jednocześnie zupełnie nie reprezentowany na tym forum. Nie zgadzam się z nim, ale to dobrze, że jest tutaj widoczny.

  w odpowiedzi na: Artykuł o vulvodynii w „Zdrowiu” #1978
  Mikołaj
  Participant

  Skoro na forum, które odwiedzają w końcu osoby zainteresowane zagadnieniem (vulvodynii) nie ma dyskusji i rozmowy, komentarzy, etc. na temat tego (i innych) materiałów, to chyba rzeczywiście jest z tym tematem za wcześnie tutaj.

  Nie dziwię się więc, że duże i feministyczne media też nie są zainteresowane.

  w odpowiedzi na: Prezent książkowy :) #1975
  Mikołaj
  Participant

  That’s the spirit! ;)

  Dziękujemy, że coś takiego proponujesz.

  w odpowiedzi na: Doswiadczenia z Guajazylem i polskimi lekarzami #1962
  Mikołaj
  Participant

  Dziękuję, że napisałaś ten wątek.

  Z tego co rozumiem guaifenesin (PL: gwajafenezyna) powoduje m. in. zwiększone wydalanie szczawianów (oxalates), więc być może jest pomocny kobietom, których dolegliwości wywoływane są podrażnieniami spowodowanymi właśnie szczawianami.

  Gwajafenezyna

  guaifenesin, expectorans, mucolyticum, R05CA

  Działanie: Lek o działaniu wykrztuśnym. Powoduje zwiększenie ilości wydzieliny oskrzelowej i wpływa na zmniejszenie jej lepkości. Wchłania się dobrze w przewodzie pokarmowym. Wydalany jest w całości z moczem.

  Wskazania: Ostre i przewlekłe choroby dróg oddechowych przebiegające z dużą ilością lepkiego śluzu.

  Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na gwajafenezynę.

  Interakcje: Brak danych.

  Działanie niepożądane: Głównie ze strony przewodu pokarmowego w postaci nudności i wymiotów.

  Ciąża i laktacja: Kategoria C. Zachować ostrożność, stosując w okresie karmienia piersią, lub rozważyć możliwość zaprzestania karmienia na okres leczenia matki.

  Dawkowanie: W zależności od podawanego preparatu.

  Preparaty: guaifenesin

  źróło: http://www.mp.pl/leki/desc.php?id=356

  w odpowiedzi na: Zainteresowanie lekarzy polskich vulvodynią #1931
  Mikołaj
  Participant

  Cieszę się, że pojawiają się takie głosy, Wasze głosy. Myślę, że działania są ważne, również dzięki temu, że poprzez działania można trochę wyczuć, „opukać” to, co dzieje się wokół vulvodynii, dowiedzieć się więcej i później mądrzej postępować.

  Izo, leczenie vulvodynii mogłoby być produktem. Rzecz w tym, że vulvodynia jest uciążliwą dolegliwością również w leczeniu. Dlatego brakuje ekonomicznej motywacji, by lekarze się tym zajęli; skoro jest tyle chorób, które dobrze się leczą…

  Przy okazji wieloletnich planów marketingowych (np. Pfitzera promujących Viagrę) widać, jak wiele, nawet w trudnych społecznie obszarach, jest możliwe z odpowiednim budżetem. Tylko w przypadku vulvodynii nikt dotychczas nie zaproponował procedur, które ostatecznie dawałyby wystarczająco duży zwrot, żeby inwestowanie w takie kampanie było racjonalne. Stąd proces zmian wokół zagadnień bólu genitaliów, vuvlodynii i pokrewnych, będzie prawdopodobnie dokonywał się równolegle z szerszymi zmianami kulturowymi i będzie raczej powolny.

  Fundusze celowe mogą być jakimś źródłem finansowanie działań. Oczywiście należy spełniać podmiotowe i przedmiotowe wymagania (np. być NGO, mieć dowody, że wpisujemy się w cele programów, itd.). Badamy tą ścieżkę.

  A w tym wątku napisałem statystyki: https://vulvodynia.pl/forum/topic/ogladalnosc-strony

  w odpowiedzi na: Vulvodynia a chodzenie do psychologa #1916
  Mikołaj
  Participant

  Jak widzicie, to jest obszar, który nas bardzo interesuje. Jeśli się nie zgadzacie, zgadzacie, albo macie jakieś pytania, zapraszamy do dyskusji. Myślę, że możemy się od siebie wzajemnie sporo nauczyć.

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 8 years, 5 months temu przez admin.
  w odpowiedzi na: Vulvodynia a chodzenie do psychologa #1914
  Mikołaj
  Participant

  Nazywając terapię niegroźnymi „pogawędkami” dobrze ilustrujesz podejście znacznej części ludzi do psychoterapii, albo – szerzej – do psychologii. Chociaż w trakcie terapii używa się głównie rozmowy, to nie znaczy to, że jej skutki są błahe.

  w odpowiedzi na: Ile kosztuje chorowanie? #1840
  Mikołaj
  Participant

  Xsowa, tak, napisz proszę o Twoich doświadczeniach w leczeniu się w Sexual Health Clinic (jeśli mozesz – w nowym wątku). Pozdrawiam.

  P.S. A co do kosztów, to myślałem bardziej o konkretach w rodzaju, leki – 200zł miesięcznie; badania, średnio – 100zł; wizyty u lekarzy – 100zł, itd. Tak, żeby można było z Waszych odpowiedzi wyciągnąć wnioski i – być może w przyszłości – przygotować jakieś “widełki” do ankiety.

  w odpowiedzi na: Dokumentacja medyczna – prowadzicie? #1835
  Mikołaj
  Participant

  Nawet jeśli teraz leczenie jest bardzo trudne i trudno znaleźć pomoc, to – miejmy nadzieję – sytuacja ta się zmieni i wtedy dobrze byłoby wiedzieć, co się “brało”, z jakim skutkiem, kiedy, pod wpływem czego, kto przypisał, dlaczego… itd.

  Myślę też, że prowadzenie takiej dokumentacji może być elementem bardziej aktywnego, jeśli to możliwe, podejścia do leczenia, brania leczenia w swoje ręce.

  w odpowiedzi na: Vulvodynia jest brzydką nazwą #1879
  Mikołaj
  Participant

  :) vulvo-co? dynia?

  w odpowiedzi na: Projekt ulotki informacyjnej o vulvodynii #1875
  Mikołaj
  Participant

  Mamy ulotki. 2xA5 (czyli dwie na zwykłej stronie, A4).

  Ulotka w formacie PDF (1,5MB) lub w formacie JPEG (3,2MB). Podgląd poniżej (można powiększać).

  w odpowiedzi na: Vulvodynia w ciąży #1811
  Mikołaj
  Participant

  Gratulacje dla Anastazji!!!

  Mikołaj
  Participant

  Marita, dzięki za ten pomysł. Sprawdziłem jak się ma benzokaina do vestibulodynii i wygląda na to, że trzeba mieć na uwadze, że może ona wywyływać reakcje alergiczne, o czym w kilku miejscach, m.in. tutaj:

  Benzocaine, the anesthetic in Vagicaine (Clay-Park Laboratories, Inc. Bronx, NY) and Vagisil (Combe Inc., White Plains, NY), has a propensity to produce allergic contact dermatitis and should be avoided. Diphenhydramine (Benadryl; Warner Wellcome, Morris Plains, NJ) is present in many topical anesthetic and anti-itch preparations; this also is a common sensitizer to be avoided.(…)

  Benzocaine (considered, but not recommended), Diphenhydramine (considered, but not recommended)

  źródło: The vulvodynia guideline [14.07.2009].

  http://www.guideline.gov/summary/summary.aspx?ss=15&doc_id=6821&nbr=4188

  w odpowiedzi na: TOK FM – za tydzien program o vulvodynii! #1728
  Mikołaj
  Participant

  Ivka, problemy do których należy vulvodynia wiążą się z bardzo dużym poziomem zaprzeczenia. Pewnie rok, dwa lata temu bym nie uwierzył w jego skalę :( Robienie szumu i w ogóle mówienie jest konieczne i przynosi skutki, ale na pewno nie tak szybko jak mogłoby się zdawać. To bezpośrednio odnosi się do wzorców kulturowych, które są znacznie głębsze niż indywidualne przekonania. Więc bardziej w perspektywie dziesięcioleci niż miesięcy.

  Nie zmienia to wartości i potrzeby takich działań jak Twoje. Zaangażowanie radia to był doskonały pomysł!

  w odpowiedzi na: Cisza na forum… #1848
  Mikołaj
  Participant

  Dziękuję Wam za odzew! :)

Przeglądasz 25 wpisów - 1 do 25 (z 45 w sumie)

Ostatnia modyfikacja: 9 lutego 2015